Kazimiera Zawistowska (Ira)
- Data i miejsce urodzenia:
- 17 stycznia 1870 roku; Rasztowce.
- Data i miejsce śmierci:
- 28 lutego 1902; Kraków.
- Epoka oraz dziedzina sztuki:
- Młoda Polska; literatura.
Notka biograficzna
Kazimiera Zawistowska z domu Jasieńska, pseudonim Ira – urodzona 17 stycznia 1870 roku w Rasztowcach, zmarła 28 lutego 1902 roku w Krakowie; polska poetka okresu Młodej Polski, tłumaczka.
Urodziła się jako córka ziemianina dr. Henryka Jasieńskiego,uczestnika powstania styczniowego, publicysty „Dziennika Lwowskiego” i „Gazety Narodowej”. Dzięki ojcu nawiązała pierwsze kontakty z czasopismami literackimi. Wykształcenie odebrała w domu, a po zakończeniu edukacji podróżowała odwiedzając między innymi Włochy i Szwajcarię. Po powrocie do Polski wyszła za mąż za ziemianina Stanisława Jastrzębca-Zawistowskiego i zamieszkała z nim w Supranówce na Podolu; urodziła troje dzieci.
Często tworzyła w formie sonetu, a na jej dorobek twórczy składały się śmiałe erotyki, wiersze inspirowane życiem wsi podolskiej oraz przekłady wierszy m.in. takich poetów jak Charles Baudelaire, Albert Mockel, Albert Samain czy Paul Verlaine. Publikowała w czasopismach literackich – warszawskiej „Chimerze” Zenona Przesmyckiego oraz krakowskich „Życiu” i „Krytyce”.
Zmarła śmiercią samobójczą 28 lutego 1902 roku w Krakowie.
Dzieła
- Poezje (1903) – ze wstępem Zenona Przesmyckiego.
- Poezje (1923) – ze wstępem Stanisława Wyrzykowskiego.
- Utwory zebrane (1982).