Darmowe e-booki
-
Jean Moréas — „Stanze”
Dziewięć wierszy Jeana Moréasa z ogłoszonego w 1893 roku cyklu „Stanze”. Opracowanie zawiera tłumaczenia Bronisławy Ostrowskiej, zawarte w wydanej w 1911 roku antologii „Liryka francuska”.
-
Eliza Orzeszkowa — „Obrazek z lat głodowych”
Debiut literacki Elizy Orzeszkowej. Smutna opowieść o niesprawiedliwości i społecznym rozwarstwieniu. Kontraście między targanym nędzą, mrącym z głodu chłopstwem, a żyjącym z jego ciężkiej pracy ziemiaństwie.
-
Tadeusz Miciński — „Łazarze”
Debiut poetycki Tadeusza Micińskiego, ogłoszony w 1896 roku na łamach warszawskiego czasopisma „Ateneum”. Tragiczna, lekko zabarwiona sarkazmem opowieść o losach dwóch żyjących w nędzy przyjaciół.
-
Stanisław Przybyszewski — „Nad morzem”
Poemat prozą Stanisława Przybyszewskiego napisany w czasie jego pobytu nad morzem Północnym w Norwegii oraz nad Atlantykiem w wiosce Mera naprzeciwko La Coruña w hiszpańskiej Galicji, w latach 1897 - 1898.
-
Józef Czechowicz — „Dzień jak co dzień”
Drugi tom poetycki Józefa Czechowicza, wydany pierwotnie w styczniu 1930 roku w Warszawie. Na wydaną trzy lata po debiutanckim „Kamieniu” publikację składają się wiersze napisane w latach 1927, 1928 oraz 1929.
-
Stanisław Przybyszewski — „Requiem aeternam”
„Na początku była chuć. Nic prócz niej, a wszystko w niej” — genialna rozprawa filozoficzna czy chore wizje wykolejonego dekadenta? Meteor Młodej Polski świeci jasno, wręcz do bólu bije blaskiem po oczach.
-
Antologia liryki — „Elegia jesienna”
Czy tylko przesycone smutkiem i nostalgią strofy wypłynąć mogą spod prowadzonego jesienną aurą pióra? Jakie inspiracje niosą w sobie chmurne, malowane w odcienie szarości, senne, deszczowe dni?
-
Krzysztof Kamil Baczyński — „W żalu najczystszym”
Tom poetycki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pierwotnie publikacja powstała jako wydany w jednym egzemplarzu, ozdobiony autorskimi akwarelami, własnoręcznie przez Baczyńskiego złożony i oprawiony rękopis.
-
Józef Czechowicz — „Nic więcej”
Tom poetycki Józefa Czechowicza, wydany w 1936 roku w Warszawie. Publikacja określana przez autora jako „zwariowane ustawy o dość mocnym kośćcu kompozycyjnym oraz poemacik z zapachem skandalu”.
-
Józef Czechowicz — „Kamień”
Debiutancki tom poetycki Józefa Czechowicza, wydany w 1927 roku w Lublinie, nakładem Biblioteki Reflektora. Na publikację składa się trzynaście pisanych wolnym wierszem, pozbawionych interpunkcji utworów.
-
Artur Oppman (Or‑Ot) — „Legendy warszawskie”
Warszawa podobnie jak wiele innych polskich miast posiada swoje legendy — przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści pełne niezwykłych zdarzeń i osobliwych, niekiedy wręcz strasznych postaci.